strefa grafiki strefa lifestyle

Organizacja czasu w nowym roku

kalendarz, blog, planowanie, organizacja czasu
Napisane przez Margareta

Czy czujesz się już wyjątkowo zmotywowana, ogarnięta i w ogóle ready, steady, go to work? Jeśli tak to genialnie. Jeśli nie do końca, to mam dla ciebie kilka noworocznych podarunków, które mam nadzieję ułatwią organizację dnia i nieco go ubarwią. W pobieralni niczym w stajni (tak jakoś mi się zrymowało) czekają w boksach rącze pliki do pobrania, a wśród nich:

Tapeta na pulpit twojego komputera

tapeta, styczeń, wallpaper

By łatwiej było odliczać dni do wiosny, a póki co do końca stycznia zamieściłam zmrożoną tapetę z kalendarzem w rozdzielczości 1920×1080.

Niegrzeczna lista zadań

lista zadań, do wydruku, printable, get shit done

Są takie rzeczy na świecie, których nie lubimy robić. Pieszczotliwie nazywamy je „gównianą robotą” lub bardziej finezyjnie „shitem”. Żeby ta kupa nam się nie rozłaziła gdzie popadnie, warto utrzymać ją w ryzach np. na liście zadań z sugestywnym tytułem. Po wykonaniu śmierdzącej roboty możemy listę spalić, potargać czy spuścić w klozecie. Wedle życzenia 😉

Planer dnia

planer dnia, freestyle, kolorowy planer, do druku, printable

Coś dla kodujących rzeczywistość nieco inaczej. Zamiast linearnego zapisu, fristajlowy planer umożliwiający notowanie bardziej przypominające mapy myśli. Ja najbardziej lubię tego typu układy, gdy pracuję bardziej twórczo i zapisywanie jedno pod drugim trochę kłóci mi się z projektem. Jeśli lubisz tego typu rozplanowanie proszę cię o sugestie, chętnie popracuję nad podobnymi układami.

Dzienna lista spraw

Dzienna Lista Zadań, DZIENNA LISTA SPRAW, DLS, Rafał Mirkowski

To moc zaklęta w prostocie i doświadczeniu życiowym Rafała Mirkowskiego – twórcy Multiplanera. Multipaner i idea z nim związana towarzyszyły mi przez cały miniony rok. Niestety drukarnia wykręciła numer i w tym roku nie ukazały się Multiplanery w rozmiarze A4. Mówi się trudno, poczekam sobie do następnego roku. Wracając do organizacji czasu i Dziennej Listy Spraw i Pana Mirkowskiego, pokusiłam się o małą modyfikację i mam nadzieję, że twórca oryginału się na mnie nie obrazi. Po pierwsze, dodałam nieco koloru i brakującego mi „dziewczyńskiego” klimatu. Pan Rafał, nie da się ukryć, jest mężczyzną i to w dodatku matematykiem z wykształcenia, nic dziwnego więc, że skupił się przede wszystkim na wyniku, czyli pomocnej liście, a nie koniecznie na jej stronie wizualnej. Po drugie, w mojej wersji DLS prawa kolumna „Godziny” (gdzie należy zapisywać godziny bloków mono i multi), została zastąpiona kolumną notatki, inspiracje. Czasem wpisuję tam sprawy na kolejny dzień, albo do załatwienia po tradycyjnych godzinach pracy (taka uroda międzynarodowego środowiska pracy).

A teraz w skrócie jak korzystam z DLS:

  1. Zanim odpalę komputer i otworzę skrzynkę mailową spisuję sprawy, które chcę/muszę załatwić.
  2. Tematy zwykłe trafiają do kolumny „Sprawy”. Najważniejsze czy najpilniejsze zadania do „Priorytetów”. Jak widzisz mamy Priorytety Mono i Priorytety Multi. To właśnie jeden z genialnych pomysłów Rafała Mirkowskiego. Podział polega na tym w jakim trybie realizujesz dane zadania. Czy robisz coś zupełnie sama, czy musisz omówić coś z kimś przez telefon, spotkać się itp.
  3. Ważne by zadania w trybie mono były wykonywane ciągiem i te multi też, a nie przeplatały się co chwilę i robiły ci galimatias w ciągu dnia.
  4. Ustalam też bloki godzinowe, w których jestem w trybie mono i multi. Np. tryb mono: 8-10, 13-15 itp. W czasie kiedy jestem w trybie mono dopilnowuję by mi nie przeszkadzano. Ustawiam status „zajęty” na firmowym komunikatorze i wyciszam telefon. Nie podglądam też poczty przychodzącej, bo ta potrafi skutecznie odciągnąć od zaplanowanych działań.

Efektywność pracy w takim trybie na pewno zaskoczy się pozytywnie.

Plan dnia

plan dnia, styczeń, do pobrania, do druku, za darmo, printable

Ostatnia już propozycja dla osób ceniących sobie klasyczny podział na zadania do zrobienia, spotkania itp. Plan dnia, w którym wystarczy wpisać dzień miesiąca i rzucić się w wir planowania dnia. Przygotowałam kilka wersji tego planera, ale ostatecznie ta wygrała. Jeśli masz jakieś ulubione kategorie, które powinnam uwzględnić w kolejnym miesiącu, daj koniecznie znać 🙂

Wszystkie opisane powyżej pliki czekają do pobrania w Pobieralni. Jeśli uważasz, że przydadzą się komuś z twoich znajomych śmiało podeślij mu ten wpis. Będzie mi też baaaardzo miło jeśli zwyczajnie i z czystej sympatii puścisz dzisiejszy post w świat.

Buziak i do zobaczenia przy kolejnym, już bardziej kosmetycznym wpisie :*