strefa grafiki strefa lifestyle

Jak wykonać spersonalizowany planner, organizer, kalendarz?

bullet journal, organizacja czasu, planner
Napisane przez Margareta

Odkąd pamiętam tworzyłam swoje własne kalendarze ścienne z odręcznie rysowanymi czy malowanymi zdobieniami. Do tego kalendarze na biurko, upgradowane kalendarze książkowe z doklejanymi kieszonkami itp. Wszystko wynikało z chęci dopasowania ich do moich potrzeb. Choć teraz półki w księgarniach uginają się od szerokiej gamy notesów i kalendarzy, ja coraz bardziej wsiąkam w temat dostosowywania ich do mojej wizji planowania i designu. Zwyczajnie, jeszcze nie znalazłam na rynku czegoś co spełniłoby moje oczekiwania w 100%. Jeśli masz podobnie i szukasz inspiracji na to jak wykonać spersonalizowany planner, organizer czy kalendarz mam nadzieję, że ten wpis przyjdzie ci z pomocą.

Bullet Journal czyli reguły nie istnieją

Do Bullet Journal (czyli w skrócie: BuJo) zabierałam się jak pies do jeża. Kompletnie nie rozumiałam o co chodzi z tymi wszystkimi kolekcjami, znacznikami, future logami itp. Z jednej strony podobały mi się wizualizacje personalizowanych plannerów, z drugiej zaś, nie potrafiłam dopasować tego wszystkiego do swojej wizji. Postanowiłam więc zacząć od podstaw czyli od przejrzenia strony poświęconej idei Bullet Journal. Później przeczytałam, że warto swój Punktownik (:) moja nazwa na Bullet Journal) dostosowywać do własnych potrzeb, nie trzymać się sztywnych ram i pozwalać mu zmieniać się wraz z nami. W tym momencie otworzyły mi się mózgowe szufladki, które nie lubią działać wedle odgórnie narzuconych zasad. Tak powstał pomysł na stworzenie organizera, który będzie kalendarzem, plannerem wpisów blogowych, szkicownikiem projektów do Szalonego Papiernika, zbiorem budżetów miesięcznych i notatnikiem. Jednym zdaniem, powołałam do życia mój spersonalizowany planner czyli Idea Book.

Idea Book – od pomysłu do realizacji

Inspirując się ideą Bullet Journalingu rozpoczęłam poszukiwania odpowiedniego zeszytu, który byłby godzien przechowywania sporego kawałka mojego życia i pomysłów. Po przewertowaniu wielu stron internetowych i grup dyskusyjnych uznałam, że najlepszą opcją będzie notes Leuchtturm 1917 z kartkami w kropki. Takie rozwiązanie pozwala łatwo odmierzyć odpowiednie wymiary tabelek, jednak nie narzuca się zbytnio i pozwala projektować strony w dowolny sposób. Dodatkowo na pierwszych stronach posiada tak zwany INDEX czyli spis treści gdzie mogłam umieścić tytuły sekcji z numerem strony. Tak, tak, strony też ma numerowane 😉 Eksplozja szczęścia pojawiła się gdy znalazłam sklep, gdzie mogę kupić notatnik Leuchtturm z personalizowaną okładką. Sklep Twoje Pióro, bo o nim mowa, posiada w swojej ofercie opcję graweru na okładce. Można zaprojektować podpis na notatniku lub wysłać własny projekt. Nie byłabym sobą gdybym nie zdecydowała się na opcję nr 2. Chwilę zajęło mi zrozumienie jak działa maszyna grawerująca okładkę (projekt musi być czarno-biały bez odcieni szarości) jednak anielska cierpliwość cudownych ludzi obsługujących sklep zaowocowała okładką według mojego projektu. How cool is that! 🙂 Co do samego sklepu to jest to prawdziwa kopalnia artykulów piśmienniczych w szerokiej rozpiętości cenowej. Zajdziesz tam długopisy i pióra za kilkadziesiąt zlotych ale także ekskluzywne modele za kilka tysięcy. Mam wrażenie, że jest tam dosłownie wszystko i dla każdego. O nawet takie fajne penloopy do przyklejenia w swoim notesie. Ja zakupiłam jeszcze pióro marki Cross z edycji Botanica i atramenty J.Herbin, których planuję użyć do wykonania zdobień za pomocą pędzelka.

twoje pióro, twojepioro.pl, j.herbin, atrament

Wracając do mojego Idea Book’a pokażę ci co się w nim znalazło. Wewnątrz notesu są następujące sekcje:

 • Kalendarz miesięczny
 • Kalendarz tygodniowy
 • Tracker odchudzania
 • Spis urodzin i imienin
 • Packing List – czyli lista rzeczy do spakowania na wyjazd (zarówno dla mnie jak i mojej Mai)
 • Planner blogowy
 • Projekty Szalonego Papiernika
 • Notatnik na różne pomysły
 • Budżet

Pomysły jak powinna wyglądać cześć kalendarzowa nadal ewoluują, ale póki co wygląda to tak.

Bullet journal, planner, organizer, organizacja czasu, spersonalizowany planner

Bullet journal, planner, organizer, organizacja czasu

Bullet journal, planner, organizer, organizacja czasu

Bullet journal, planner, organizer, organizacja czasu

Jest dość skromnie porównując do kipiących kolorem projektów jakie możesz znaleźć na Pintereście. Póki co posiłkuję się kolorowymi naklejkami i taśmami maskującymi lub washi tape.

Bardziej minimalistyczne i zgodne z ideą Bullet Journalingu propozycje znajdziesz tutaj:

 

Top 5 BuJo Ideas in 2016

Jeśli nie BuJo to co?

Tu mam dla ciebie kolejną propozycję jak wykonać spersonalizowany planner. Załóżmy, że idea BuJo podoba ci się gdy na nią patrzysz, ale nie koniecznie masz ochotę na rysowanie, projektowanie itp. Spoko. Zawsze możesz skorzystać z tego, że ktoś zaprojektował już coś za ciebie. Wystarczy, że zorganizujesz sobie segregator, okładkę do organizera lub skoroszyt do którego wpina się kartki. Ja załatwię resztę. W moim butiku znajdziesz kompletny organizer składający się z ośmiu kart, które drukujesz w dowolnej ilości kopii, wpinasz do skoroszytu i działasz.

Na Kompletny Organizer składają się:

 • planner dzienny
 • planner tygodniowy
 • planner miesięczny
 • plan zajęć
 • duża lista zadań
 • plan projektu
 • budżet
 • lista zakupów

Organizer dostępny jest w trzech wariantach graficznych:

Mandala

organizer, planner, planer, dowydruku, planner do wydrukowania, spersonalizowany planner

Akwarela

spersonalizowany planner

Flora

organizer, planner, planer, dowydruku, planner do wydrukowania, spersonalizowany planner

Jeśli spodobały ci się moje projekty i masz ochotę na zakupy to mam dla ciebie coś jeszcze. Kupon rabatowy, który obniży ich cenę o 20%. Wystarczy, że klikniesz o tu tu i już możesz kupować. Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się linkiem z innymi, niech też mają coś z życia 🙂

Ty i twój czas jesteście na pierwszym miejscu

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu wpadły ci do głowy pomysły jak usprawnić organizację czasu, pomysłów i zadań. Najważniejsze to nie ograniczaj się i działaj tak jak jest ci najbardziej wygodnie. Kiedy zaczynałam robić swój Idea Book na początku miałam obawy co pomyślą sobie o mnie ludzie gdy zobaczą, jak „stara baba” wyciąga z torebki notes własnoręcznie rysowany i oklejony kolorowymi naklejkami. Na szczęście trwało to dość krótko. Mam to na prawdę gdzieś. Liczy się tylko to bym mogła efektywnie ogarniać swoją rzeczywistość. To czy na tym planie są naklejki, akwarelowe kleksy czy co tam jeszcze to niczyja sprawa.

Na koniec jeszcze mam do ciebie pytanie. Wspomniane wcześniej Kompletne Organizery w moim butiku można kupić w pakiecie po 8 kart. Zastanawiam się, czy nie podzielić ich też na pojedyncze karty i sprzedawać osobno, tak by możne było kupić jedną, dwie jeśli reszta może być mało przydatna. To na razie tyle. Cześć!