Leasing maszyn i samochodów dla firm

przez | 16 stycznia, 2023

Leasingowanie samochodów

Jest to zdecydowanie najbardziej popularna rzecz do finansowania przez leasing. To właśnie samochody rozsławiły leasing. Z kolei to dzięki firmom leasingowym sprzedaż samochodów nowych bardzo wzrosła i przyniosła powiew świeżości nie tylko na rynek motoryzacyjny w kraju, lecz także na ulice. Coraz częściej można podziwiać nowe, świetnie wyglądające samochody, na które jeszcze kilka lat temu mało kto by się zdecydował musząc samodzielnie zapłacić taką kwotę lub wziąć takie auto na kredyt. Jeśli chodzi o leasing maszyn to jest tu podobnie. Staje się on coraz bardziej popularny, niemalże dorównuje leasingowi samochodowemu i ma naprawdę bardzo pozytywny wpływ na gospodarkę. Dzięki temu rozwiązaniu, firmy, które posiadają spory kapitał, jednak nie tak duży by samodzielnie być w stanie zapłacić tak dużą kwotę za maszyny, jaka zwykle jest wymagana, mogą spokojnie się rozwijać i zapewniać coraz lepsze jakościowo usługi. Leasing maszyn jest wykorzystywany zarówno przez firmy małe, jak i te bardzo duże.

Na samochody leasing

Wybieranie leasingu operacyjnego wciąż pozostaje najbardziej popularną metodą leasingowania samochodów. Oczywiście wpływ na to mają przede wszystkim mniejsze firmy, które z automatu wybierają właśnie tę formę finansowania. Dla wielu firm to z pewnością lepsza opcja, jedna równie wiele mogłoby skorzystać z leasingu finansowego, który byłby dla nich lepszy. Dlatego, nieważne, jak bardzo popularna jest dana forma finansowania, zawsze warto poznać alternatywy i sprawdzić, co będzie lepsze dla swojej firmy. Biorąc na samochody leasing operacyjny trzeba pamiętać, że będzie to z pewnością mniej inwazyjna forma, ale głównie w przypadku, gdy klient od początku wie, że nie będzie chciał wykupować środka trwałego po zakończeniu umowy. Wybierając na samochody ciężarowe poleasingowe leasing finansowy od początku wiadomo, że będziemy musieli spłacić całą jego wartość, jednak w tym przypadku nie będzie żadnych opłat związanych z wykupem i automatycznie klient zostanie właścicielem dotychczas leasingowanego środka trwałego.

Czym różni się leasing operacyjny od finansowego

Najważniejsze różnice mają miejsce w częściach związanych z tym, co klient może wpisać w koszty uzyskania przychodu, czyli na to, co pozwala na obniżenie podatku dochodowego. Jeśli klient zdecyduje się wziąć na samochody leasing operacyjny to w te koszty będzie mógł wpisać całość rat leasingowych i opłatę wstępną, którą ustala z firmą leasingową (może to być nawet zero procent ceny początkowej, a może być również trzydzieści procent). Jeśli klient weźmie na samochody leasing finansowy to w koszty będzie mógł wpisać odpisy amortyzacyjne i odsetkową część rat leasingowych. Odpisy amortyzacyjne, ponieważ na czas trwania leasingu środek trwały wpisywany jest w majątek klienta, w leasingu operacyjnym to firma leasingowa pozostaje jego właścicielem. Kolejną ważną różnicą jest podatek VAT. Biorąc na samochody leasing operacyjny, podatek VAT klient będzie płacił od każdej raty leasingowej, w przypadku leasingu finansowego będzie on zmuszony do zapłacenia całego podatku VAT od razu przy pierwszej racie leasingowej. Dla jednych będzie to wygodniejsza forma zapłaty, dla innych będzie mniej korzystna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.